Březen 2017

Trigger point (TP) - terapie spoušťových bodů

17. března 2017 v 22:13 | Victoria |  Health and fitness


Trigger point (TP) - terapie spoušťových bodů


"Motto: " Kdo léčí bolest tam, kde ji pacient cítí, je navždy ztracen" Prof. MUDr. Karel Lewit"

Spoušťové body máme po celém našem těle, hlavu a obličej nevyjímaje. Nejčastěji nás ale dovedou potrápit na zádech, zejména v oblasti zad.
TP jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti pohybového systému , ale současně i příčinou nejvíce přehlíženou. Je to tím, že povědomí o této problematice je mezi odbornou veřejností v České republice stále ještě velmi malé a mnoho lékařů bohužel vůbec o existenci spoušťových bodů stále netuší.
TP bývají častým zdrojem bolestí vnímaných obvykle zcela jinde, než je místo jejich původu. Principem je tzv. přenesená bolest, kterou spoušťové body produkují cestou dráždění nervových zakončení a míšních struktur.
TP jsou ale jenom výsledkem faktorů, které negativně ovlivňují kondici pohybového systému. Psychická nepohoda, jednostranné přetěžování, nedostatek pohybu, metabolické poruchy, nerozumné zatížení bývají faktory, jež vedou ke změnám svalových vláken, na jejichž konci jsou pak právě spoušťové body.
Terapie TP se neobejde bez dalších postupů z oblasti fyzioterapie, ale pouze za předpokladu, že je TP věnována náležitá pozornost.
TP jsou jedním z projevů funkčních poruch pohybové soustavy. Lépe řečeno jsou jedním z projevů poruchy svalové funkce. TP jsou místa ve svalech, kde z nějakých důvodů došlo k poruše přirozené schopnosti stažení a uvolnění svalových vláken (svalové vlákno je základní stavební jednotkou svalu) Stlačení spoušťového bodu znamená bolest, ale ne vždy v místě bodu, dost často bolest "vyskočí" na jiném místě na těle. Pro tento jev, existují tzv.mapy přenesené bolesti. Spoušťové body je potřeba ošetřovat přítlakem, a to buď palcem nebo speciální zpravidla kovovou tyčinkou SU-JOK
Terapií TP můžeme ošetřovat celé tělo. Je vhodná téměř pro kohokoli.
Mezi kontraindikace této terapie patří:
Lidé trpící osteoporózou
Těhotné ženy v oblasti páteře a ramen a plosky nohou (ostatní partie lépe po konzultaci s lékařem)
Virová onemocnění
Onkologická onemocnění
Křečové žíly a metličky v případě, že ošetřujeme TP na nohách
Terapie TP se provádí na sucho, ale je na závěr možno použít olej. Vhodný olej pro kombinaci masáže s terapií TP je Třezalkový, Jalovcový, Levandulový, Konopný a Hřebíčkový (u všech olejů jsou kontraindikace dle aromaterapie)Srdci poručit nelze...ani rozumem?!

17. března 2017 v 21:54 | Victoria |  Brainstorming

Poruč srdci, poruč vodě, poruč větru. Lze to vůbec? Je to možné? Možná jen rozumem lze ovládnout srdce, ale někdy ani ten rozum nestačí na vše. Někdy má srdce svou hlavu a cestu stejně jako voda i vítr.
Ale srdce, přestože na kusy tříští se, ví, že zbytečně, marně, akorát trápí se, nedá si poručit, nedá se ovládnout. Jednou se rozhodlo, začalo milovat. Bez příčin, bez porady s rozumem se prostě pustilo na cestu zkázy.
Sebedestrukce, sebezničení.
Ale proč? Nikdo mu nic neslíbil, rozum jej varoval. Vědělo, že dělá chybu, že tudy cesta nevede a tudy se vydat, že je chyba, že se akorát spálí. Rozpůlí. Ale nedalo si říct. Osaměle šlo do něčeho, o čem rozum věděl, že je chyba.
Teď se v tom plácá. Přepůlené na kusy, protože neposlechlo rozum. Narazilo. Tvrdě na krutou realitu, kterou nechtělo vidět. Ale protože si už v životě zažilo hodně, protože už před časem bylo zlomeno někým, kdo mu naopak tu šanci sliboval, lásku a budoucnost a pak jej shodil ze skály, dostalo teď novou šanci. Šanci znovu milovat, někoho, kdo o to stojí, kdo se také bojí, ale kdo chce srdci pomoci zahojit jeho šrámy. Jenže srdce se bojí, straní se, protože pořád tíhne tam, kam nemá. Plácá se. Drží se něčeho, co nemá smysl, ale nemůže si poručit. Je to jen obrana. Tady už mu bylo ublíženo, ublíženo tím, že neposlechlo rozum, ublížilo si samo....ale zůstává ikdyž ví, že šance je mizivá. Ale chce se zhojit. Ale ví, že samo to nezvládne. Proto dostalo novou šanci. Opatrnou, ale krásnou. Někoho, kdo mu chce ty šrámy pomoci zahojit. Ale bojí se, tak moc se bojí, že má tendenci utíkat se k obranným opatřením a jedná z pozice obrany. Vystrašené štěně, které štěká, kouše, škrábe a chce jistoty. Jistoty, protože se bojí to nechat plynout. Je to jen jeho obrana. Už bylo tolikrát zkoušené, zlomené, zničené a ponížené. Sežehnuté plamenem někým, koho milovalo víc než sebe. Tak moc, že bylo schopno položit život. Ale za někoho, kdo jej málem sám usmrtil svým smrtícím šípem v podobě nevěry a...a....a....nedokáže to ani popsat tu neskutečnou zradu.

Co má dělat? Půlí se. Půlka zůstává tam, kde si ublížilo a druhá půlka by chtěla nové šanci uvěřit. A tak je rozpolcené. Roztržité a bolavé a bojí se, že díky strachu udělá více chyb než kdyby ještě jednou zkusilo dát šanci.

Srdce bolavé, životem zkoušené....umí milovat