Rozdíl mezi rehabilitací a zdravotní masáží

20. února 2017 v 15:51 | Victoria |  Health and fitness
Slovo úvodem: Na základě zkušeností z mého oboru a také na základě dotazů od klientů, jsem se rozhodla sepsat tento článek. Vzhledem k tomu, že od dětství sportuji a s lidmi v této oblasti pracuji už několik let, vychází informace níže uvedené pouze z mých vlastních zkušeností a poznatků jak z pozice maséra/terapeuta (praxe jak soukromá tak i na klinice na odd.rehabilitace), tak i přímo jako pacienta na rehabilitacích)
Jaký je rozdíl mezi rehabilitací a zdravotní masáží


Zdravotní masáž - přínos, co obnáší
- masáž partií/celého těla, které potřebuje uvolnit
- nejedná se o relaxační masáž
- spojuje prvky regenerační masáže i aromaterapie s prvky nápravy páteře - mobilizační techniky, měkké techniky, spoušťové body... (fyzioterapeutické techniky)
- masér/terapeut provádějící zdravotní masáž ovládá i fyzioterapeutické techniky
- zdravotní masáž zahrnuje i konzultaci problémů, prohlídku celého těla - postoj, postavení kloubů, páteře, cviky potřebné ke zlepšení stavu
- výhodou zdravotní masáže oproti RHB je, že se masáží uvolní ztuhlé svalstvo, které se prokrví a pak se s ním lépe pracuje za pomocí výše zmíněných technik
- v případě, že se zdravotní masáž kombinuje s aromaterapií - využití silic esenciálních/éterických olejů, můžeme o to rychleji pomoci odstranit různé potíže jak na fyzické tak na psychické úrovni, neboť aromaterapie* často dokáže nahradit chemické přípravky z lékárny, které působí lokálně nebo jen na určitý problém v případě psychiky.
*Aromaterapie má prokázané účinky na tělo, psychiku - celý organismus (článek aromaterapie - odkaz) - článek bude doplněn na konci
Rehabilitace (RHB) - přínos, co obnáší
- RHB se zpravidla zaměřuje pouze na jeden daný problém - primárně v případě, že toto absolvujete napsané na poukaz od lékaře, který hradí pojišťovna.
- pomůžou pouze lokálně a neřeší více, ve zcela omezeném časovém úseku, který napsal lékař. Mnohdy i placená RHB řeší jen dané obtíže v omezeném čase. Týká se to často spíše rehabilitačních klinik.
- na pojišťovnu lze čerpat pouze omezené množství terapií na omezený čas na dané partie.
- v případě hrazené RHB pak cena vychází, aby čas strávený tam měl nějaký smysl a zaměřilo se na problém komplexně, finančně na stejno jak zdravotní masáž v soukromém studiu, která má ale často větší přínos pro klienta

Zdravotní masáž ve studiu zkrátka přináší širší možnosti pomoci a práce s klientem než cílená rehabilitace na určité partie. Problém totiž nevychází vždy jen z dané nemocné partie, ale ovlivňuje se ve vzájemné interakci s celým tělem a psychickou stránkou klienta.
Každopádně každý masér/terapeut má svůj specifický styl práce s klientem a různý rozsah znalostí, takže někdy je potřeba trochu hledat než si najdete takového maséra/terapeuta, který Vám tzv. sedne jak lidsky tak i svým přístupem k Vaším problémům a znalostmi problematik lidského těla i duše…

Kateřina Marková
Masér/Terapeut
relaxmasaz.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 20. února 2017 v 18:11 | Reagovat

"Zdravotní masáž ve studiu zkrátka přináší širší možnosti pomoci a práce s klientem než cílená rehabilitace na určité partie." Asi vím, jak to myslíš, ale pokud je to takhle napsané, nemohu s tím souhlasit.

Pokud bychom brali zdravotní masáž (ne tu Tvou, ale prostě klasickou), tak klientovi příliš nepomůže. Stále k masérovi chodí a pořád ho záda BOLÍ (bez maséra ani ránu, to nepovažuji za přínos). Kdežto cílená rehabilitace posílí často ochablé svaly a pacient se začne cítit opravdu lépe (a co víc, je schopen si pak pomoci DOMA SÁM!).

Pokud ale myslíš, že ve studiu máš na klienta více času a děláš KOMPLEXNÍ PORADENSTVÍ, včetně např. i té rehabilitace, když máš pocit, že to prospěje, pak ANO, s tím lze souhlasit. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama