Březen 2016

Temnota ve světle

23. března 2016 v 11:20 | Victoria
...temnota ve světle, světlo v temnotě. Duše temná jako noc, prozářená odlesky měsíce, který na nebi září ve svém plném úplňku.
Temnota jako opak světla. Světlo jako opak temnoty, pohlcuje mě a zahaluje do své náruče. Ozářena měsícem jehož úplňkové světlo prosvětluje temné kouty mojí duše, pluji temnotou netušíc, to čeká mne a kdo více mne pohltí.
Temná stránka duše mé či snad světlo měsíční? Temtota ve světle, světlo v temnotě....

Pozor na překyselení organismu

21. března 2016 v 20:10 | Victoria |  Health and fitness
Dejte si pozor na překyselení organismu odborně nazývanou latentní acidózu

Víte, proč jste někdy unavení, chytnete lecjaký bacil nebo Vás trápí zimnice i v horku? Nemůžete zhubnout ikdyž zdravě jíte, zadržujete vodu, přestože Váš pitný režim je dostačující?
Za těmito i jinými obtížemi, může stát "civilizační onemocnění" nazývané překyselení organismu neboli latentní acidóza (LA)
Překyselení organismu se v současné době stává jednou z nejvíce běžných různých nejen degenerativních onemocnění.

Lidské tělo se musí "vejít" do poměrně úzkého rozmezí v pásmu mírné zásaditosti mezi 7,36 a 7,42 a neustále vyrovnávat všechny výkyvy dané stravou i metabolickými pochody, třeba i hladověním.
Krevní plasma má hodnotu pH 7,36 - 7,42. Není tedy divu, že při výrazném snížení pH pod 7,36 člověk zemře. Řada biochemických pochodů v těle je proto zaměřena na udržení pH krve i za cenu nesprávné funkce jiného orgánu - kostí, ledvin, štítné žlázy a dalších…
Překyselit se můžeme velmi snadno, kyseliny se nám do těla dostávají především potravou, tvoří se v něm jako produkty látkové výměny a nebo jsou nutné i při některých procesech trávení. Každopádně i užitečné kyseliny v nadbytečném množství tělu škodí. Z tohoto důvodu je nutné je průběžně z těla odbourávat a redukovat jejich hladinu.
Takže, ikdyž máme stravu kvalitní a vyváženou, může nás překyselovat stres, to je největší zabiják vyrovnaného pH, pak také kouření, některé léky a také prostředí, ve kterém se pohybujeme.
Odbourat kyseliny z těla můžeme pouze díky látkám zásaditého charakteru (minerály, stopové prvky), tudíž, pokud máme vyšší příjem kyselin než zásaditých látek, musí organismus použít na redukci kyselin uložené zásadité látky, např. chrom ze slinivky, zinek z prostaty, hořčík který je důležitý pro nervovou činnost a díky tomu může dojít k oslabení činnosti daných orgánů a následně pak nemocem, které mohou velmi snadno přejít do chronických stavů.
O překyselení Vašeho organismu nemusíte dlouhou dobu vůbec vědět. Nemusíte pozorovat žádné větší potíže, nebo ty které jsou přisuzovat nadměrnému zatížení - moc práce, příliš sportu…mnohdy Vás nenapadne, že to může souvistet s překyselením….bohužel ale LA často spouští nebo zhoršuje většinu nemocí, k nimž má člověk nějaké dispozice.
"Již Hippokrates učil, že prakticky nelze onemocnět, udrží-li si lidé správnou zásadito-kyselou rovnováhu v organismu."
Pokud je rovnováha pH jednou chronicky narušená, dochází často k nedozírným následkům, které se na venek mohou projevovat různými příznaky včetně špatné nálady, podrážděnosti a deprese, může se rozvinout revma, artritida, alergie, různé záněty, žaludeční a střevní potíže, zničený chrup. Později může dojít k nemocem jako je osteoporóza, ateroskleróza, křečové žíly, paradontóza a časté zubní kazy, dna. Mohou vznikat ledvinové a močové kameny, ale i infarkt a rakovina….Právě rakovina je totiž nazývána kyselou nemocí, a to proto, že rakovinné buňky žijí převážně na principu původní látkové výměny kvašení. Rakovinným buňkám totiž kyselé prostředí doslova vyhovuje.
Většina chronických onemocnění začíná lokálními skrytými acidózami.

A co mezi zabijáky naší zásaditosti patří?
- Stres, hladovky, diety na různých bázích nevhodné pro náš tělesný typ, životní styl apod. (tím není míněn půst v období,kdy se potřebujete vyčistit a uzpůsobíte stravování na delší dobu)
- Nevhodná a nepravidelná strava (v ní obsažený bílý cukr, bílá mouka, sycené limonády, káva - o nevhodnosti kávy by se dalo polemizovat, alkohol, sádlo a živočišné tuky - v přiměřené míře neškodí, konzervanty, nekvalitní čokoláda a kakao, tavené sýry, polévky z pytlíku a jiné výrobky obsahující konzervanty, soly, a jiné chemické složky tělu nepřirozené…)
- Znečištěné prostředí (tomu se úplně nevyhneme)
- Kouření - aktivní, ale bohužel i pasivní
Překyselení mimo může způsobovat:
- Špatnou náladu
- Únavu, sníženou koncetraci, snížení výkonnosti
- Podrážděnost, nespavost
- Artritidu, revmatismus
- Bolesti kloubů, zad a hlavy
- Alergie, autoimunitní onemocnění, obezitu, problémy se snížením váhy, pneumatiku na břiše, závodňování se…
- Zánětlivé a horečnaté onemocnění
- Žaludeční a střevní potíže
- Zvýšenou kazivost zubů, paradontózu
- Řídnutí kostí, aterosklerózu, nemoce srdce a cév
- Křečové žíly, ledvinové kameny a dnu
- Nádorové onemocnění (nejčastější onemocnění)
V důsledku toho, co dnes lidé jedí, trpí více než 90% populace překyselením organismu.
Kupříkladu ze stravy, která je bohatá na proteiny a maso, je jedním z odpadních produktů trávení bílkovin kyselina močová, přičemž především nekvalitní uzeniny obsahují velké množství konzervantů a solí, z nichž se dále tvoří kyselina sírová a dusičná. Ze sladkostí, limonád, pečiva z bílé mouky a tučné stravy se tvoří kyselina octová. Jednoduché sacharidy a tuky se v metabolismu zpracují na acetylkoenzym A - je nezbytným produktem látek v těle které jsou užitečné i škodlivé pro tělo.
Ani víno a sýry nejsou zcela nevinné. Z vína vzniká kyselina vinná a kyselina sírová, ze sýrů kyselina dusičná. Sycené limonády a sodovky produkují kyselinu uhličitou a fosforečnou. A třísloviny v nekvalitní kávě a černém čaji, také nejsou zrovna prospěšné.
I tolik zdraví prospěšný špenát a rebarbora zase obsahují kyselinu oxalovou, která ve vyšším množství zatěžuje ledviny. A po lécích na bázi kyseliny acetylsalicylové si nezaděláváme jen na žaludeční vředy.
Velmi negativně působí ale i stres.
Chcete-li se cítit dobře, nepřekyselujte se, eliminujte ve stravě především výrobky z bílé mouky, bílý cukr, sladké sycené limonády i uzeniny. Pro vyrovnání pH organismu jsou důležité i minerály a pestrá strava.

Kyselé vždy neznamená kyselinotvorné
Překyselující potraviny nepoznáme jen podle chuti, protože např.jablečný ocet, je zásadotvorný kdežto kyselinotvorná strava chutná zpravidla sladce.

Kontrola kyselosti v domácích podmínkách:
Proužky na moč koupíte v každé lékárně - pH proužky s rozsahem stupnice 5,2 - 7,4.
V ideálním případě, se proužek zbarví domodra, čím blíže hodnotám 7 a více, tím lépe.
Ale málokdo ví, že hodnoty mezi 5 - 6,5 které klasická medicína považuje za fyziologické, už signalizují, že se v těle něco děje.
Tip:
Důležité je správné a hluboké dýchání, pravidelní příjem potravy, častěji a v malých dávkách a žádné hladovění. Něco jiného je ovšem den, kdy pouze pijete jen vodu a bylinné čistící čaje na odlehčení….
Mezi neutralizátory kyselosti patří např.: citron, jáhly, pohanka, brambory, brokolice, banány, kořenová zeleniny, mořské řasy, ryby, mandle, jablečný ocet, cibule, zelený čaj (ten obsahuje antioxidanty) a pravidelné doplňování minerálů - hořčík pro správnou funkci svalů a selen jako antioxidant
Marková Kateřina
www.relaxmasaz.cz
Zdroj: Časopis Run, internet a dostupná odborná literatura

Zkus to znovu

17. března 2016 v 19:48 | Victoria |  Téma týdne
Zkus to znovu....zkouším to znovu a znovu. A nezvdávám se. Jsem těsně před vrcholem. Ale nejtěžší to nezvdat. Člověk to nechce pořád zkoušet dokola. Nechce pořád dělat ty samé chyby, které ho vrací zpátky, tam na začátek.
Tak se nevzdává. Ono se říká, že jednou se štěstí unaví a sedne i na vola...tak doufám, už těch začátků neustálých zkoušení vyhrabat se na tu horu a udržet se tam, mám plný kecky. Už docházej síly...ale to si říkám pokaždý když se zase do něčeho pustím. Jenže pak polevím. Nemám možná dostatečnou vůli, nebo se najde někdo, kdo mě skopne zpátky na startovní čáru...a víte kdo to je? Já. Já sama sebe vždycky vrátím na začátek, svojí nedůsledností, leností, lehkovážností, svým strachem z onoho vrcholu a malého vítězství a možných úspěchů a tak to zkouším pořád dokola.
Ale už nechci. Nechci se bát úspěchů, lidí co závidí, namyšlenosti nad úspěchy, neb kdo jiný nás pochválí líp než my sami sebe....
Začátky jsou fajn. Ale když jich je moc z jedné startovní čáry na jedné cestě, která je přesto pokaždé jiná, přestanou být fajn.
Říká se, že to nevadí, že to nevyšlo, vždycky můžeš začít od začátku. Ale člověk nechce pořád dokola začínat. Chce taky jednou něco dokončit a pak to jen dotahovat k dokonalosti a pořád a pořád to pilovat, posouvat, měnit a zdokonalovat....ale ne pro to, aby mohl v zápětí zakoušet něco jiného, ale aby to, co konečně po všech těch pokusech dotáhl na vrchol, to opečovával, dotvářel, tvaroval, upravoval, hrál si s tím...

Vděčnost

9. března 2016 v 14:49 | Victoria |  ...o životě...
Vděčnost....víme my, vůbec co tento výraz znamená a umíme to?
Umíme ji dávat najevo, umíme ji cítit a prožívat? Vděčnost souvisí úzce s pokorou řekla bych.
Život nás, ale někdy musí srazit na kolena, abychom to pochopili...abychom začali vděk, vděčnost pociťovat.

Já vděčná jsem. Za to, že se každé ráno mohu zvednout z postele, napsat tento článek, že cítím vůně, slyším zvuky a mohu ochutnat jídla. Že vidím slunce i déšť i za to, že si mohu kamkoliv dojít...ikdyž nevím, jak dlouho tyto pocity budu moci zaživat.
Na konci Ledna jsem spadla ze schodů, prognózy doktorů zněly dostděsivě, ale známe doktory že..... Buď si necháte plotýnky operovat nebo můžete ochrnout....nechala jsem se vyděsit. Ale pak jsem začala přemýšlet a makat.
Každý den cvičím a dělám co můžu. Vím, že se vše dá řešit alternativně. Jde to, ikdyž to dost bolí. Ikdyž jsou dny, kdy necítím konečky prstů, nemohu malovat neb nemám cit, jsem vděčná za to, že ale mohu psát na pc, že mohu chodit, vidím, slyším i cítím...a cokoliv.
Pociťuji obrovský vděk za lidi, které mám ve svém životě, kteří mě pomáhají jít dál i přes tu občas neskutečnou bolest při cvičení. Nevědí, jaké mám obtíže. Není to jen občasná ztráta citu v rukách, občas jsou to i jiné obtíže spojené s poškozením míchy....ale já se nevzdávám. Vděk za to, že mám tyto lidi a vše ostatní funguje mě drží nad vodou. Jsou mě motivací....něco vzdát je tak lehké, obviňovat také....ale za něco poděkovat. Prožívat a cítit vděk, to je ten vyšší level jak já říkám....trvalo mě roky, než jsem k tomuto došla, než jsem to pochopila...ale šlo to.
Nebudu si stěžovat, nechci si představovat možnosti negativní....věřím, že to bude dobré. Ikdyž občas ráno pociťuji místo vděku děs, uvědomím si, ale že jiní lidé, nemají to co já, že nemohou skákat přes kaluže, zatímto já ano....jen, je to někdy těžké.

Projevujme si vděk. Vůči sobě, vůči světu, vůči lidem, kteří nám pomáhají a buďme vděční i za takové maličkosti jako je možnost podívat se z okna ven a vidět, slyšet, cítit...vnímat....nebuďme povrchní....život je totiž příliš krátkej....